Co w fotografii jest najważniejsze? Odpowiedź na to pytanie zapewne jest różna, w zależności od stopnia fotograficznej dojrzałości oraz sposobu rozumienia i traktowania tego medium. My uważamy, że najważniejszy w zdjęciu jest temat. Forma, owszem, także odgrywa niebagatelne znaczenie, ale jest wtórna wobec tematu.

Ciekawy temat jest siłą zdjęcia, przyciąga uwagę, wchodzi w dialog z oglądającym, pobudza do myślenia, mówi swoim głosem.

Głównym więc naszym zadaniem uczyniliśmy poszukiwania tematu, a nawet więcej – ciekawego tematu. Gdy już coś dostrzeżemy (a szukanie tematu to nieustanne uważne spoglądanie na otaczający nas świat) pozostaje nam pokazać go w umiejętny, ciekawy i przekonujący sposób.

To co pokazujemy to ćwiczenia ze spostrzegawczości, z uważności, ale także z kreatywności. Nasze fotografie, które tutaj odnajdziecie to bardziej zabawa niż poważna praca. Ale kto powiedział, że zabawa nie może uczyć, nie jest pożyteczna i nie ma wpływu na nasz sposób patrzenia?

Żeby zabawa była lepsza, a ćwiczenie bardziej rozwijające postanowiliśmy, że wspólnie wybieramy jeden „obszar” fotografowania, ale za to chcemy ukazać go na wiele różnych, ciekawych sposobów.

Sami osądźcie, czy nam się to udało…