Hoszowczyk
Cerkiew Narodzenia Matki Bożej. Dawna cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1926 r.
Drewniana cerkiew filialna pw. NMB w Hoszowczyku, została wzniesiona w roku 1926. Wcześniej wieś nie posiadała cerkwi. Filia podlegała pod parafię w Hoszowie. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki pod tym samym wezwaniem, należący do parafii w Jasieniu.
Jest to świątynia orientowana, konstrukcji zrębowej, szalowana pionowo deskami, posiada ozdobne – arkadowe listwowanie. Architekturą nawiązuje do cerkwi huculskich: trójdzielna na planie krzyża. Nad nawą kopuła na ośmiobocznym bębnie w całości obita blachą. Dwie zakrystie przylegają do zamkniętego trójbocznie prezbiterium.
Po roku 1951 nowi mieszkańcy (przesiedleni z Sokalszczyzny) używali jej na nabożeństwa różańcowe i majowe w związku z tym została zamknięta przez lokalne władze. W roku 1970 przekazano ją katolikom rzymskim i po remoncie świątynia zaczęła pełnić funkcję kościoła rzymskokatolickiego. W roku 1890 odnotowano tu 457 wiernych, w 1918 – 462 a w 1938 roku – 614 osób.
Wnętrze pozbawione jest dawnego wyposażenia. W ołtarzu głównym ikona Matki Bożej Dobrej Rady, w prawym ołtarzu bocznym obraz św. Michała Archanioła.
W roku 2002 rozpoczęto remont. Wymieniono m.in. schodki prowadzące do zakrystii z betonowych na drewniane. Nie zachowano jednak pierwotnego wyglądu wnętrza, np. będące jeszcze w dobrym stanie deski podłogowe, wymieniono na nowe. Podczas remontu pod okapem prezbiterium znaleziono zapas amunicji z czasów II wojny światowej. Obok cerkwi znajduje się cmentarz z kilkoma przedwojennymi nagrobkami oraz kilka grobów powojennych osadników.
twojebieszczady.net