Skarby drewnianej architektury sakralnej – odsłona XXXI

Rudenka

Cerkiew Opieki Najświętszej Maryi Panny, wzniesiona w 1843 r. Aktualnie jest to kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Cerkiew pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny (czasem Ucieczki do Egiptu) została wzniesiona na przełomie 1843-1844 roku na miejscu swojej poprzedniczki. Świątynia należała do parafii w Uhercach Mineralnych. W 1869 roku zmieniono wezwanie świątyni na Soboru Najświętszej Maryi Panny.

Po wojnie podobnie jak wiele okolicznych cerkwi została opuszczona. Od 1947 roku budowlę używano jako magazynu zbożowego. W 1971 roku świątynię przejęła rzymskokatolicka parafia w Uhercach Mineralnych.

Dziś cerkiew w Rudence pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Cerkiew drewniana, orientowana o konstrukcji zrębowej.

Mniej więcej do 1970 roku w cerkwi w Rudence zachował się niemal kompletny ikonostas z XIX wieku oraz kilka ikon z XVII i XVIII wieku. W 1976 roku ukradziono ze świątyni większość wyposażenia. Ostatnie 3 ikony zostały sprzedane do Muzeum Historycznego w Sanoku.

Ikonostas pozbawiony ikon został przecięty na trzy części. Środkową przesunięto w tył, tworząc w ten sposób niewielką zakrystię. W nawie głównej można podziwiać XIX- wieczną polichromię przedstawiającą Trójcę Świętą.


https://ilovebieszczady.pl